Obecnie wiele osób ma świadomość, jak ważna jest ochrona przed pożarem. Przy wdrażaniu zabezpieczeń warto sprawdzić, jak wybrać drzwi przeciwpożarowe, które będą dobrze spełniały swoją funkcję. Na rynku dostępne są drzwi wykonane z różnych materiałów, więc czasem pojawiają się problemy z wybraniem tych właściwych. Ponadto na wszystkich modelach są umieszczane oznaczenia, które na pierwszy rzut oka mogą wyglądać enigmatycznie. Wybranie odpowiedniego produktu nie będzie jednak takie trudne, jeśli zastosujesz się do kilku zasad. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak wybrać drzwi ppoż.

Jak wybrać materiał drzwi przeciwpożarowych?

Na rynku dostępne są drzwi przeciwpożarowe wykonane ze stali, aluminium, szkła oraz drewna.

Drzwi przeciwpożarowe stalowe

Drzwi ze stali są cenione za swoją wysoką wytrzymałość. Są jednak dość masywne, więc rzadko wybiera się je jako drzwi w częściach budynków dostępnych dla gości czy klientów. Warto natomiast zamontować je w miejscach, gdzie ryzyko pożaru jest szczególnie wysokie, ale estetyka nie gra tak dużej roli. Dobrze sprawdzą się więc na przykład jako drzwi do kotłowni lub pomieszczeń piwnicznych.

Drzwi przeciwpożarowe aluminiowe

Drzwi z aluminium są również bardzo wytrzymałe. Można przy tym pomalować je na dowolny kolor — nawet tak, by przypominały drewno. Prezentują się estetycznie, więc są często wykorzystywane jako drzwi wejściowe — również w domach jednorodzinnych czy budynkach zbiorowego zamieszkania.

Drzwi przeciwpożarowe szklane

Wykonywane są ze szkła o wysokiej wytrzymałości. Czasem występują w ramach z innych ognioodpornych materiałów lub w formie jednolitej tafli. Są przezroczyste, więc znajdują zastosowanie niemal wyłącznie jako drzwi wewnętrzne.

Drzwi przeciwpożarowe drewniane

Drzwi z drewna są uważane za najbardziej estetyczne. Z tego względu znajdują zastosowanie jako drzwi wewnętrzne w prywatnych mieszkaniach, biurach i instytucjach.

Oznakowanie drzwi przeciwpożarowych

Wszystkie drzwi przeciwpożarowe mają swoje oznaczenie składające się z liter i cyfr. Zazwyczaj można się spotkać z oznaczeniem EI, które oznacza szczelność i izolacyjność ogniową. Cyfry natomiast wskazują szacowany czas wstrzymywania ognia przez dany model. Drzwi EI 60 według przewidywań wstrzymają pożar na sześćdziesiąt minut, a EI 120 na dwie godziny. W domach jednorodzinnych i mieszkaniach montuje się zazwyczaj modele EI 30.

Oprócz tego mogą wystąpić także takie oznaczenia jak S (dymoszczelne).

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Kiedy już wybierzesz oznaczenie i materiał, pozostaje tylko wybrać producenta. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ drzwi przeciwpożarowe będą Ci służyć przez wiele lat. Powinny więc być wytrzymałe, a przy tym dobrze się prezentować. Jako producent stolarki aluminiowej możemy Ci zagwarantować solidną jakość i estetyczny wygląd. W naszej ofercie znajdziesz również:

Dzięki temu zamówisz zabezpieczenia na wypadek włamania czy pożaru w jednym miejscu. Sprawdzą się zarówno w przypadku biurowców czy zakładów produkcyjnych, jak i mieszkań czy domów jednorodzinnych.

Jak wybrać drzwi przeciwpożarowe? Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać drzwi przeciwpożarowe, zwróć uwagę na materiał, z których zostały wykonane i ich oznaczenia. Na rynku dostępne są modele stalowe, aluminiowe, szklane i drewniane. Oznakowanie drzwi pożarowych składa się z liter i cyfr. Liczba określa czas, na który dany model powstrzymuje pożar. Z kolei litery wskazują cechy drzwi:

E — szczelność ogniowa,

I — izolacyjność ogniowa,

S — izolacyjność dymowa.

Drzwi przeciwpożarowe powinny być nie tylko wytrzymałe, ale także estetyczne — zwłaszcza gdy chcesz zamontować je w części mieszkalnej budynku lub przeznaczonej dla klientów. Z tego względu warto wybrać drzwi produkowane przez profesjonalistów. Firma ARKADA-KOD projektuje drzwi przeciwpożarowe, które są bardzo solidne, a przy tym dobrze się prezentują. Jeśli chcesz się o tym przekonać, obejrzyj wcześniejsze realizacje, które znajdziesz w galerii. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.