Jeśli zastanawiasz się, gdzie trzeba montować drzwi przeciwpożarowe, to koniecznie powinieneś zapoznać się z obowiązującymi w tym zakresie regulacjami prawnymi. Warto wiedzieć, że w przypadku budownictwa jednorodzinnego takie rozwiązania stanowią opcję dla właścicieli. Jednak we wszystkich budynkach użyteczności publicznej ich montaż będzie obligatoryjny i konieczne będzie stosowanie się do przepisów prawnych w tym zakresie. Warto pamiętać, że stanowią one ważny element ochrony przeciwpożarowej.
Gdzie stosuje się drzwi przeciwpożarowe — regulacje prawne
Drzwi takie to standardowe systemy przeciwpożarowe. Stanowią barierę ogniochronną i ułatwiają ewakuację. Dzięki nim wysokie temperatury nie mogą przenikać do stref budynku, które nie zostały objęte ogniem. Jeśli zastanawiasz się, gdzie sprawdzą się drzwi przeciwpożarowe, to najczęściej umieszcza się je w przejściach do garaży, kotłowni, a często również na klatkach schodowych.
Każdy budynek musi być odpowiednio zabezpieczony przed pożarem i spełniać określone normy. W przepisach znajdujemy m.in. informacje, że ściany i stropy, które są elementami oddzieleń przeciwpożarowych, powinny być wykonywane z niepalnych materiałów. Natomiast otwory, które się w nich znajdują, należy obudować przeciwpożarowymi przedsionkami lub muszą one być wyposażone w zamknięcie przeciwpożarowe w formie właśnie drzwi, lub kurtyny.
Co istotne, jeśli stawiamy własny dom jednorodzinny lub wielorodzinny, to zgodnie z przepisami drzwi przeciwpożarowe muszą oddzielać garaż od pozostałej części budynku. W innych miejscach stanowią one jedynie dobrowolną opcję dla właściciela lub inwestora.
Co wyróżnia drzwi przeciwpożarowe?
Warto zacząć od tego, że jeśli takie drzwi są nam potrzebne, to powinien je wykonać renomowany producent stolarki aluminiowej. W ich przypadku ogromne znaczenie ma to, jak długo będą opierały się działaniu ognia i przez jaki czas pozostaną szczelne. Klasy drzwi są wskazane w specjalnej normie PNB 02851-1:97, a to, czy istotnie spełniają jej założenia, można ocenić na podstawie certyfikatu wydawanego przez specjalną jednostkę certyfikującą). Koniecznie należy również pamiętać, że wybrane drzwi muszą mieć taką samą odporność ogniową jak ściana, w której się znajdują, aby mogły zachować swoją funkcjonalność.
Dom jednorodzinny a drzwi przeciwpożarowe
Mimo iż nie ma obowiązku ich montowania, to jednak stanowią rozwiązanie wskazane dla bezpieczeństwa domowników. Jeśli w garażu, czy kotłowni wybuchnie pożar, to drzwi przeciwpożarowe odetną mu drogę do mieszkalnej części budynku, pozwolą ograniczyć straty, a także ułatwią ewakuację ludzi.
Warto zwrócić szczególną uwagę na realizacje firm produkcyjnych w zakresie drzwi przeciwpożarowych antywłamaniowych, które doskonale sprawdzą się jako przejście między garażem a domem — z takiego wejścia bardzo często korzystają włamywacze i mogą być niemile zaskoczeni przeszkodą, na jaką trafią.
Gdzie powinny być stosowane drzwi przeciwpożarowe? Przede wszystkim w budynkach, w których mieszka lub pracuje wiele osób. Dotyczy to jednak również przestrzeni takich jak wielkopowierzchniowe sklepy. Bez odpowiednich przegród ogniochronnych budynek nie może zostać dopuszczony do użytku, w związku z czym najlepiej zawczasu zadbać o dokładne wypełnianie przepisów w tej kwestii.